dryers
We are a leading Wholesale Supplier of ss fluid bed dryer and used double cone vacuum dryer from Thane, India.
Approx. Price: Rs 1,10,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Batch Capacity | 500 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Contact Material | SS316 |
| Capacity | 30-500 kg |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Frequency | 50 Hz |
| Blower Motor | Flp Motor |
| Phase | 3 phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | Muskan Traders |
Fluid Bed Dryers are used extensively in the
Pharma Industries to reduce moisture content of powders and granules. They have also found use in the drying of suspension, slurries, solutions, dilute paste or sludge.
In fluid bed dryer, hot air is passed at high pressure through a perforated bottom of the container containing the wet solids. The wet solids are lifted from the bottom and suspended in a stream of air (fluidized state). The hot air then surrounds every granules. Heat transfer is accomplished by direct contact between the wet solid and hot gases. The vapourized liquid is carried away by the drying gasses. We also supply
SS Reactors,GlassLined Reactors,ANFD,RVPD,Mixers,Centrifuges,Dryers,Filters etc,all under one roof.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: Standard
Used Double Cone Vacuum Dryer
Approx. Price: Rs 90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100-3000 Litres |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Finishing | Polished |
| Material Grade | SS316L,SS316,SS304 |
| I Deal In | Second Hand Only |
We are one of the largest Supplier of
Used Double Cone Vacuum Dryer. In Double Cone Vacuum Dryer, heating media is either Steam or Oil, Thermic Fluid is circulated to jacket. The material to be dried is kept in continuous agitation by means of specially designed shaft assembly having paddles at regular intervals.We also supply
SS Reactors,GlassLined Reactors,ANFD,Mixers,Blenders,Centrifuges,Dryers,Filters etc,all under one roof.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirement
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: Standard