SS Fluid Bed Dryer
We are engaged in offering a wide range of Used GMP as well as Non GMPFluid Bed Dryers used in various Industries.Our Equipments are of made ousing premium quality material and latest techniques. Additionally, our provided drier is processed adhering to International standards and quality norms. The offered drier is examined on set quality parameter in order to deliver better range to the clients.We also supplySSReactors,GlassLined Reactors,ANFD,RVPD,Mixers,Centrifuges,Dryers,Filters etc,all under one roof.
Approx. Price: Rs 81,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 30-500 kg |
| Voltage | 380/440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Pharmaceutical |
| Brand | Muskan Traders |
| Power | 5-50 kW |
| Surface Treatment | Coated |
| Body Material | Stainless Steel |
| I Deal In | Second Hand Only |
Fluid Bed Dryers are used extensively in the
Pharma Industries to reduce moisture content of powders and granules. They have also found use in the drying of suspension, slurries, solutions, dilute paste or sludge.
In fluid bed dryer, hot air is passed at high pressure through a perforated bottom of the container containing the wet solids. The wet solids are lifted from the bottom and suspended in a stream of air (fluidized state). The hot air then surrounds every granules. Heat transfer is accomplished by direct contact between the wet solid and hot gases. The vapourized liquid is carried away by the drying gasses. We also supply
SS Reactors,GlassLined Reactors,ANFD,RVPD,Mixers,Centrifuges,Dryers,Filters etc,all under one roof.
Additional Information:
- Production Capacity: As per Requirement
- Delivery Time: Immediate
- Packaging Details: Standard