Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Reactor Capacity | 4000 kl |
| Capacity(KL) | 4 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Capacity | 1-50 KL |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Agitator Type | BOTH |
| Jacket Type | BOTH |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3-6 kg, 6-9 kg |
| Finishing | Mirror Finish |
| Features | Vertical Orientation, Insulated Jacket |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Chemprocess machinery |
| Surface | Polished Surface |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(KL) | 8 KL |
| MOC | SS316 |
| Capacity | 1-30 KL |
| Design | Jacketed |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 6-9 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | SS316,SS304 |
| Finishing | Polished |
| Is It Insulated Jacket | NonInsulated Jacket |
| Usage/Application | Chemical,Pharma Etc |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | Muskan Traders |
| Finish | Mirror Finish |
| Material Grade | SS316/SS304 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 12 kl |
| Capacity(KL) | 12 KL |
| MOC | SS316 |
| Storage Capacity | 100-20000 Litres |
| Design | Jacketed |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Coated |
| Power | 7 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1-50 KL, 2 KL |
| MOC | SS316L |
| Storage Capacity | 100-50000 Litres |
| Design | Jacketed |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Mixing Arrangement | Yes |
| Max Pressure | >15 kg |
| Finishing | polished |
| Features | Vertical Orientation |
| Reactor Orientation | vertical1 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1-30 KL |
| Storage Capacity | 100-30000 litres |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Finishing | mirror finish |
| Features | Vertical Orientation, Temperature/ Pressure Indicator |
| Vacuum | yes |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | Muskan Traders |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Reactor Capacity | 3000 L |
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Storage Capacity | 3 KL |
| Material Grade | SS316L,SS316,SS304L,SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 6-9 kg |
| Features | Minimum Maintainance Cost,Long Life,Excellent Material Quality |
| Usage/Application | Pharma,Chemical Industry |
| Finishing | Polished |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Shape | Cylindrical |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Reactor Capacity | 5000 L |
| Capacity | 1-40 KL |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Max Pressure | 3-6 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material of Construction | SS316,SS304 |
| Material Grade | SS316,SS304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | Corrosion Resistant,Sturdy Design,Shockproof |
| Reactor Orientation | Vertical |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Reactor Capacity | 25KL |
| Material Of Construction | SS316 |
| Capacity | 30 KL |
| Limpet Design Pressure | 6 bar |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Material Grade | SS316 |
| Material | Stainless Steel |
| Max Pressure | 3-6 kg, 6-9 kg |
| Mixing Arrangement | yes |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Features | Corrosion Resistant,highly Durable,Long Life |
| Reactor Orientation | Vertical |
| Brand | Chemprocess Machinery |
| Surface | Polished |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 10-1000 litres, 10-10000 litres |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
Additional Information: