reaction vessel
Wholesale Supplier of a wide range of products which include electric reaction vessel and reactors with agitators.
Approx. Price: Rs 1,71,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 100-500 L |
| Max Design Pressure | 0-10 bar |
| Surface Finish | Polished |
| Voltage | 220- 380V |
| Frequency | 50-60Hz |
Our company has created a niche in the field of offering
Electric Reaction Vessel.Electric Reaction Vessel
Approx. Price: Rs 90,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity(KL) | 3 KL |
| Capacity | 2 KL |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Pressure | 3 kg, 18 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are actively engaged in supplying a superior quality assortment of all kinds of Centrifuge Machines. These products are manufactured using high grade Stainless Steel and advanced technology in compliance with international quality standards. In order to ensure their optimum quality, these are quality tested on various parameters.We also supply
SS Reactors,GlassLined Reactors,,RVPD,Mixers,Blenders,Centrifuges,Dryers,Filters etc,all under one roof.